Évek óta töretlenül növekszik az átlagbér Magyarországon, ám arra, hogy a jövedelmek miként oszlanak meg a szélesebb tömegek között, a KSH havi adataiból nem lehet következtetni. Az Eurostat 2015-ös jövedelmi statisztikája alapján azonban kiviláglik, hogy a magyarok többsége számára az átlagfizetés távolinak tűnhet. Amikor átlagbérről beszélünk, akkor abban a nagyon magas fizetések is benne vannak, ráadásul az elmúlt években a jobb módúak számos kedvezményt is kaptak a kormánytól.
A KSH által, a havi keresetek mérésére alkalmazott átlagérték, a segédmunkásoktól egészen a menedzseri szintekig számba veszi a bérszínvonalat, így a magasabb munkahelyi pozíciókban mért fizetések erősen megdobhatják a végösszeget. Ezen ellentmondásra kínál megoldást a medián ekvivalens jövedelem, amely leegyszerűsítve azt mutatja meg, hogy mekkora az a jövedelem, amelynél szám szerint ugyanannyi ember keres többet, mint kevesebbet.
Bár az átlagbér kifejezetten a munkajövedelmek mértékére vonatkozik, a medián ekvivalens jövedelem pedig más bevételekre is, mint például a szociális segélyek, ráadásul ezt súlyozva a háztartások összetételével, mégis érdemes együtt vizsgálni a két mutatót.
Mit mutatnak az Eurostat számai?
A KSH adatai szerint a 2015 január-decemberi időszakban a nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 162 300 forintot tett ki. Az Eurostat módszertana szerint az - euróban számolt - tavalyi nettó magyar átlagfizetés némileg ennél is magasabb - 173 100 forint volt havi szinten. (Cikkünkben az MNB 2015 évi 310 forint/euró átlagárfolyamán számoltunk)
Az EU statisztikai hivatala által kalkulált magyar nettó medián jövedelem azonban nehezebb megélhetést tükröz - mintegy havi 118 000 forintot tett ki. Ez az adat sajnos pontosabban reprezentálja a magyarok többségének jövedelmi színvonalát, mint a KSH kereseti jelentéseiben megjelenő átlagértékek.
Lapunk tudomása szerint a KSH már nem ad ki mediánkereseti adatokat, miközben 2015 óta nem használja 1991 óta alkalmazott létminimumérték-számítási módszertanát sem. Tavaly óta a Policy Agenda folytatja a KSH létminimum modellje alapján történő méréseket: ennek alapján a 2015-re meghatározott 88 ezer forintnyi küszöbértéknél alacsonyabb jövedelemből élt a magyar lakosság 41,5 százaléka.
Az átlagérték torzulásait viszont jól szemléltetik a Workania állásportál által működtetett Fizetések.hu legutóbbi, 2016 első felére vonatkozó - önkéntes adatközlésen alapuló kutatásának eredményei. Ezek alapján a pozíciószint szerinti összehasonlítás szerint a felsővezetők és a segédmunkások átlagos bére között ötszörös különbség van.
Pozíciószint | Havi bruttó átlagbér (forint) |
felsővezetők | 750 000 |
középvezetők és menedzserek | 430 000 |
műszaki területen szakképzett alkalmazottak | 309 700 |
diplomás és érettségizett munkavállalók | 331 000 |
adminsztratív alkalmazottak és irodai dolgozók | 193 500 |
szakképzett munkaerő, szolgáltatási szféra alkalmazottai | 177 200 |
segédmunkások | 142 100 |
Forrás: Fizetések.hu |
A Trenkwalder és a Simconsult legutóbbi, 2015 októberében kiadott ilyen jellegű felmérése még súlyosabb eltérést tükröz. A kutatás 15 besorolási szintet nézve - régiós, ágazati, méret szerinti és egyéb bontásban elemezte az egyes cégeket: a legalacsonyabb, fizikai besorolású munkavállalók változó bérelemekkel - például juttatásokkal, prémiumokkal - 122 ezer, a legmagasabb besorolású vezetői szinten ugyanezen paraméterek mellett 3,4 millió forint volt a bruttó fizetés, ami 28-szoros eltérést tükröz.
Jó, ha nem nyílik az olló
Bár a havi nettó átlagbér és a nettó medián jövedelem összevetése egy kicsit az "almát a körtével" esete, mégis a kettő közötti különbségből lehet következtetni arra, hogy mennyire kiegyensúlyozottak a bérviszonyok egy adott országban. Az adatokból az látszik, hogy az eltérés nagysága nem feltétlenül függ össze az államok fejlettségével. Magyarországon a nettó medián jövedelem a nettó átlagbér 68,1 százalékát teszi ki, amellyel hazánk az alsó harmadban foglal helyet.
Bár az Unió egyik "rossztanulójának" számító Romániában, illetve a válsággal küszködő Görögországban ez az arány még az 50 százalékot sem éri el, Nagy-Britannia is ebbe a körbe tartozik 55 százalékkal. Itt vélhetően a sok minimálbéres külföldi dolgozó, illetve az álomfizetést kapó citybeli "öltönyösök" kavarják meg a számokat.
A legkisebb különbségek Norvégiában, Luxemburgban, Szlovákiában és Bulgáriában vannak, vagyis ebben az esetben sem lehet fejlett vagy fejlődő országok halmazáról beszélni. Ez egyébként 80 százaléknál is magasabb értékeket jelent.
Hogy állunk a régióban?
A kelet-közép-európai uniós országok közötti összevetésben 2015-ben már csak Romániát és Bulgáriát előztük a jövedelem nagyságának tekintetében. Ha az átlag helyett a medián értéket nézzük, a románok rosszabbul kerestek, mint déli szomszédaik - havi nettó jövedelmük 60 ezer forintnak megfelelő összeget tett ki, míg a bolgároké 86 ezret. A 118 ezer forintos magyar nettó medián jövedelemnél egy árnyalatnyival magasabb volt a litvánok bevétele, míg körülbelül 25-30 ezer forinttal haladta meg a lengyelek és a lettek havi jövedelme.
Ennél is jobban kerestek a szlovákok (mintegy 179 ezer forint), valamint a csehek (192 ezer) és az észtek (204 ezer), míg Szlovénia továbbra is kimagaslik a mezőnyből a 319 ezer forintnak megfelelő havi jövedelmekkel.
Érdekesség, hogy míg régiónkban dinamikusan nőttek a jövedelmek, a tartós pénzügyi válság sújtotta Görögországban és Portugáliában kelet-európai szintre "csúsztak le". A hellének körülbelül 194 ezer forintnak, míg a portugálok 218 ezer forintnak megfelelő eurót kaptak kézhez tavaly. Ezzel már csak egy hajszálnyival múlták felül a csehországi medián-jövedelmet, miközben lemaradtak a szlovénhoz képest.
S miközben a Európa legmagasabb medián jövedelmi színvonala Norvégiában van (nettó 1 millió 73 ezer forint/hó), addig a kelet-európai vendégmunkások legfontosabb célországaiban - így Nagy-Britanniában és Németországban, továbbá Franciaországban ez a szint csak a norvég felét teszi ki.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Bepánikolt a leendő német kancellár, azonnali lépéseket vár

Száj- és körömfájás: ellopták a fertőzött telepről a fertőtlenítő szivattyút

Valami nem stimmel, rengeteg ember tűnt el a boltokból

Nagy pánik a tőzsdéken, de már látszik hova menekülnek a profik

Egyre inkább úgy tűnik, hogy Kína lép az Egyesült Államok helyére

Előzetes szűrés és hazafias oktatás: új feltételeket szabnak az igazgatói kinevezéshez

Kétmilliárdos büntetést is kaphat, aki erre nem figyel oda

Nem tud szabadulni Elon Musk markából Ukrajna

Szijjártó Péter helyettese szerint Kína mostantól figyelembe veszi a magyar korlátokat
