Lassan öt éve vásárolta be magát a Mol Nyrt.-be az állam, amikor is a részvények 21 százalékát vette meg az orosz Szurgutnyeftyegaztól. Az üzlet akkor 498 milliárd forintjába került az adófizetőknek, ami közel 22 400 forintos részvényenkénti árfolyamot jelentett. A vásárlás pillanatában az olajcég árfolyama 23 ezer forint felett is volt, ezt követően 25 ezer forint felett is forgott a részvény pár napig, ám 2011 júniusra csökken az árfolyam, így közel öt éve kisebb-nagyobb bukóban van az állam. A mostani 14 ezer forintos árfolyam azt jelenti, hogy eddig jelenleg 187 milliárd forintos árfolyamveszteségen áll az üzlet.
A Mol ominózus 21 százalékos pakettjét anno még az osztrák OMV vásárolta össze, így akart befolyást szerezni az térségbeli konkurense felett, amit a horvát INA-val is összeboronált volna. Az INA végül Mol-tulajdonba került, a magyar olajcég pedig védekezni kezdett az osztrákok felvásárlása ellen. Az OMV végül nem tudott továbbépítkezni, így az egész pakettet az akkor már mumussá váló orosz befektetőknek adta el. A magyar kormány végül 2011 májusában jelentette be, hogy kivásárolja az orosz céget.
Az orosz cég kivásárlásának szükségét soha nem magyarázta meg a kormány, inkább csak érzékeltette, hogy egyfajta biztonsági kockázat az orosz jelenlét a magáncégben. Orbán Viktor miniszterelnök a bejelentést követően úgy fogalmazott, hogy a magyar kormány visszaszerezte a Mol-t. Akkor úgy fogalmazott: a magyar kormánynak ki kell állnia a magyar emberek érdekeiért, a kormány most ezt tette, a Mol stratégiai energiavállalat újra magyar kézben van.
A Mol Nyrt.-ben a magánpénztári államosítást követően tovább növelte részesedést a magyar állam, jelenleg 24,74 százalékot birtokol a részvényekből. A Mol Nyrt. nem szerepel szerepel a stratégiai vagyonelemek között. Ennek ellenére az elmúlt öt évben komolyan nem vetődött fel a részesedés értékesítése, ami érthető, hiszen ezzel realizálódna a veszteség.
A gáztározókon is nagyot buktak
A kormány látványosan vonzódik az energiaszektorhoz - a teljes vertikumot államosítják, a pénzügyi veszteség nem számít. A Mol-ügylethez hasonlóan a pénzégetéshez hasonlítható a magyar kereskedelmi gáztározó kapacitás megvásárlása is az E.On-tól, amiről az azóta eltelt időben kiderült, hogy gyakorlatilag felesleges volt az államosítás.
A 4,2 milliárd köbméter földgáz tárolására alkalmas földalatti - ezért nem mozdítható - tározókat 2013 januárjába vette meg az állam, az E.ON Földgáz Storage Zrt. és az E.On Földgáz Trade Zrt.-ért 870 millió eurót - 265 milliárd forintot - fizetett. A tárolók üresen konganak: a fűtési szezon elején 1,45 milliárd köbméternyi gázzal töltötték fel a teljes kapacitás 33 százalékára. Jelenleg a tárolókban 328 millió köbméter gáz van, ami az ország egyheti téli gázigényét fedezné.
A tárolók megvásárlását a kormány az energiabiztonsággal indokolta, ami fals. A tárolók fizikailag nem mozdíthatóak, azok működését törvényekkel és alacsonyabb rendű jogszabályokkal a kormány befolyásolja. Ráadásul az ott tárolt gáz a gázkereskedőké - így például a szintén állami tulajdonban levő MVM Zrt-é.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Vészhelyzetben a bérlők, több tízezer embert fenyeget kilakoltatás

Halálos áldozatok tömkelegére kell számítani Európában a közeli jövőben

Kedden már a felhők locsolnak: megjön az eső

Egy méltatlanul lesajnált magyar nagyváros lenyűgözte a külföldi utazásszervezőket

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Súlyos betegség sújtja a gyerekeket a Dunántúlon, a szülők sincsenek biztonságban

Most jól figyeljen: lehet, hogy már ön is nyugdíjba mehetne

Itt az olcsó B kategóriás jogosítvány, de sokan csak féljogsinak tartják

Vérfagyasztó sebet kapott az adatvédelem – a Meta AI-nak már ezt is szabad
