Alig tucatnyian gyűltek össze a Széchenyi Gyógyfürdő Márványtermében a Rác Nosztalgia Kft. vagyontárgyainak értékesítésére a május utolsó napjára megrendezett nyilvános árverésre. Kollár Dávid Mihály felszámolóbiztos a szokásos jogi formaságok után röviden bemutatta a nyilvános ráverés két tárgyát: a 2070 négyzetméteres szállodát, valamint a 3333 négyzetméteres Rác Fürdőt, és arra is felhívta a figyelmet, hogy az ingatanokat jelentős jelzálog terheli és az új tulajdonosnak több korlátozással is számolnia kell. Majd közölte, hogy az árverésre kerülő ingatlanokat senki sem kívánta előzetesen megtekinteni - kezdi árverési beszámolóját a napilap.
Az árverésen egyetlen cég, a Budapest Gógyfürdői és Hévízei Zrt. indult, amely az előírásoknak megfelelően befizette a 254,4 millió forintos árverési előleget. A licit így mindössze 12 percig tartott. A licitzáró szolid taps után távozni igyekvő Szűts Ildikó, a BGYH Zrt. vezérigazgatója a napilap kérdésére elmondta, nem lepte meg különösebben a csekély érdeklődés, hiszen a körülmények a főváros számára teszik igazán vonzóvá az ügylet.
Az is elárulta, hogy a cég kikiáltási áron,, vagyis 5,088 milliárd forintért vásárolta meg a fürdőt és a szállodát.
Hozzátette azt is, hogy most még csak a licit zárult le, a felszámolási eljárás még nem fejeződött be. Éppen ezért egyelőre a szálloda és a fürdő felújításához és későbbi üzemeltetéséhez kapcsolódó kérdésekre sem kívánt válaszolni.
A Karácsony Gergely vezette közgyűlés 2019-ben már döntött arról, hogy több mint hétmilliárd forintos ajánlatot tesznek a Rác fürdő és a hotel tulajdonjogának megszerzésére az állami felszámolócégnél. Nyilvános pályázatot azonban eddig nem írt ki a felszámoló a 2016 decembere óta felszámolási eljárás alatt lévő Rác Nosztalgia ingatlanának értékesítésére. Most márciusban megjelent a felhívás, akkor amikor a főváros a járvány és a kormányzati elvonások miatt nehéz pénzügyi helyzetbe került.
Régimódi történet
A fővárosi önkormányzat 2002-ben hozta létre a Rác Nosztalgia Kft.-t a fürdő felújítására. A főváros az építmények alatti földterületet vitte a közös üzletbe, míg a betársuló Rác Beruházó Kft. vállalta a felújítást és egy 67 szobás szálloda megépítését. A 16 ezer négyzetméteres komplexum kivitelezése 2005-ben kezdődött, a nyitást 2010 májusára ígérték.Csakhogy a 2010-es önkormányzati választásokon a beruházást már korábban is élesen támadó Tarlós István került a főpolgármesteri székbe. A BGYH néhány hónap múlva bíróság elé citálta a Rác Nosztalgia Kft.-t, amelynek negyedrészben maga is tulajdonosa volt. Egy év múlva peren kívüli egyezséget kötöttek, de akkorra már kicsúszott a főváros kezéből az irányítás. A beruházáshoz 7,6 milliárd forintos kölcsönt nyújtó MFB megorrolt a háta mögött kötött egyezség miatt, és felmondta a céggel kötött hitelszerződést. Időközben lejárt a Rác Nosztalgia Kft. csődvédelme is, ami azzal fenyegetett, hogy dobra verik a fürdőt és a szállodát.Ezzel elúszott volna a 250 milliós állami támogatás és az apportként bevitt telek. A főváros ekkor a költségvetési tartalékok terhére, erősen diszkontáron megvásárolta az MFB követeléseit, majd felszámolási eljárást kezdeményezett a Rác Nosztalgia Kft., illetve a Rác Beruházó Kft. ellen. Ez tart még ma is.Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Döbbenetes nyomon a német titkosszolgálat: oroszok állnak az iszlamista terrortámadások mögött?

Forradalmi áttörés jön a szúnyogirtásban

Valami nem stimmel, rengeteg ember tűnt el a boltokból

Szijjártó Péter helyettese szerint Kína mostantól figyelembe veszi a magyar korlátokat

Legnagyobb ellenfele rárúgta az ajtót Trumpra

Felboríthatják a sakktáblát a nagyok, az Egyesült Államok akár perifériára is szorulhat

Trump vámjai a TikTok eladásának is betettek

Mini-Dubaj hoppon maradt befektetői bombaüzletet kötöttek az Adrián

Megszólalt a rendőrség az iskolákat ért tömeges bombafenyegetésről: itt tart a nyomozás
