A járványt fékező újabb intézkedések lépnek életbe péntek éjféltől, négy hétig - mondta Jean Castex miniszterelnök a járványhelyzetről csütörtök este tartott heti sajtótájékoztatóján. A lakhelyet el lehet hagyni sportolni, levegőzni, időkorlát nélkül, de csak igazolással, és csak 10 kilométeres körzetben, a megyék közötti közlekedés tilos, kivételt csak a halaszthatatlan vagy a hivatalos ügyek jelentenek.
Az iskolák mindenhol nyitva maradnak, a 16 megyében viszont csak az alapvető szükségleteket kielégítő üzletek nyithatnak ki, amely kategóriába beletartoznak a zenei- és a könyvesboltok is - hangsúlyozta a kormányfő.
Az érintett 16 megye a Párizs körüli Ile-de-France régió nyolc megyéje, az északi Hauts-de-France régió öt megyéje, valamint Normandia két és a francia Riviéra egy megyéje.
20 millió ember érintett
A lezárás mintegy 20 millió franciát, az ország lakosságának csaknem harmadát érinti.
Az ország többi részén az éjszakai kijárási korlátozás szombattól a jelenlegi délután 6 óra helyett este 7 órától fog kezdődni.
A tavaly tavaszi és az őszi szigorításokhoz képest egy rugalmasabb "harmadik utat" választott a kormány a fertőzőbb variánsok megfékezésére, "területi" és "kiegyenlítettebb" intézkedésekkel. Még nehéz napok állnak előttünk - ismerte el Jean Castex, az oltás által remélt perspektívát hangsúlyozva.
Tovább oltanak AstraZenecával
A kormányfő azt is bejelentette, hogy Franciaország péntektől folytatja a koronavírus-elleni oltási programot az AstraZeneca-vakcinával, miután azt biztonságosnak és hatékonynak minősítette az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Ezzel a vakcinával oltatom be magam holnap, hogy megmutassam, teljesen megbízhatunk benne - mondta a kormányfő.
Az országban forgalomban lévő három oltóanyagból eddig 5,7 millióan (8,5 százalék) kapták meg az első adagot, s 2,3 millióan (3,5 százalék) mindkét komponenst.
Az elmúlt napokban a napi esetszám 30 ezer fölé emelkedett, s a 16 lezárt megyében a 100 ezer főre jutó fertőzöttek száma meghaladta a 250-es riasztási szintet, Párizsban 400 felett van.
A kórházban ápoltak száma továbbra is 25 ezren stagnál, de az intenzív osztályon ápolt súlyos betegek száma fokozatosan nő, csütörtök este 4246 volt, negyedüket a fővárosi agglomerációban látták el. Az első hullámban 7200-an, ősszel pedig csaknem 5 ezren feküdtek intenzív osztályon a tetőzéskor.
Egy évvel ezelőtt is karantén volt Franciaországban
Az újabb szigorításokat szinte napra pontosan az első lezárás évfordulóján jelentette be a kormány. Az egy évvel ezelőtti általános karantén azonban szigorúbb volt, az egész országot érintette, és az iskolák is bezártak.
Az ellenzék azonnal bírálta az újabb szigorításokat. A jobboldal szerint a kormány válságkezelésének kudarcát jelenti a szigorítás, a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés szerint a kormány "mindent elrontott", míg a baloldal úgy vélte, hogy a karantén "visszatérés a középkorba" - írja az MTI.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Levelet küldött Szijjártónak a Nemzetközi Büntetőbíróság, hogy le kellett volna tartóztatni Netanjahut

Figyelem OTP-sek, kámforrá válhat a pénzük, ha válaszolnak

Az izraeli miniszterelnök letartóztatására szólította fel a magyar kormányt a Palesztin Hatóság

Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!

A teljes magyar állatállományt el kell pusztítani, ha ez bekövetkezik

Ez diszkriminatív - orvosok akadtak ki az új várólista-protokollon

Ebbe nem szabad belenyugodni: eltűnt egy Eger méretű város lakossága

Pár napos kiruccanás, ez a legkedveltebb úticél

Már reagált is az ICC az Orbán által belengetett kilépésre
